Dieta antiaging

Dieta kosmetologiczna – biochemiczny antiaging skóry

Obecny poziom wiedzy wskazuje, że zdrowie i uroda skóry zależą od właściwego odżywiania oraz prawidłowej pielęgnacji.

To co jemy determinuje czy organizm człowieka otrzymuje niezbędne substancje odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, mikro i makro elementy. Nieprawidłowo zbilansowana dieta powoduje liczne zaburzenia metaboliczne i biochemiczne organizmu, prowadząc do chorób układowych, co  wpływa na stan skóry i przyspiesza jej proces starzenia.  Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym, zależącym od wrodzonych mechanizmów związanych z naszym zegarem biologicznym komórek oraz od czynników genetycznych i hormonalnych, znaczącą role odgrywają także czynniki zewnętrzne – promieniowanie UV, nikotynizm oraz wewnętrzne – dieta. 

Popełniane błędy dietetyczne  odpowiedzialne są za częściowo odwracalny proces zwyrodnienia tkanki łącznej, przyspieszenie destrukcji struktur skóry, upośledzenie odpowiedzi immunologicznej, zmniejszenie proliferacji komórek, obniżenie naskórkowego bilansu wodnego, zmniejszenie produkcji łoju i potu, zaburzenia termoregulacji, spowolnienie metabolizmu witaminy D, upośledzenie procesu gojenia ran, obniżenie odporności skóry na czynniki fizyczne – urazy, ucisk, a także obniżenie reaktywności naczyniowej. Skóra staje się sucha, traci elastyczność i integralność, powstają w niej głębokie zmarszczki i bruzdy, widoczne są cechy atrofii, teleangiektazje oraz zmiany barwnikowe (poikilodermia). 

Dietę uznano za jeden z potencjalnych, modyfikowalnych, środowiskowych czynników ryzyka przedwczesnego starzenia skóry. Odpowiednio zbilansowana dieta wraz z prawidłową pielęgnacją skóry znacząco wpływa na stan i jej wygląd. W badaniu przeprowadzonym przez przez Xu i wsp. w 2009 r. wykazano, że dobrze zbilansowana dieta pod kątem witamin wpływa na spowolnienie skracania się telomerów, tym samym spowalnia proces starzenia się skóry, tzw. antiaging.

Wprowadzenie odpowiedniej diety ukierunkowanej na spowalnianie procesów starzenia się w sposób aktywny będzie wpływać na biochemię komórkową skóry oraz jej odmładzanie  – antiaging – wymaga wykonania odpowiednich badań biochemicznych i morfologicznych, które wraz z przeprowadzonym wywiadem żywieniowym pozwolą opracować właściwy personalny sposób odżywiania.

“Wyglądamy tak jak jemy”😉